İçeriğe geç

Paragraf Sorularını Çözerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paragraf sorularını çözerken nelere dikkat etmeliyiz?

Önce soru kökünü dikkatlice okuyun.
Bu tavsiyeyi belki defalarca duydunuz ya da duyacaksınız. Önce soru kökünün okunması neden önemlidir peki? Eğer önce paragrafı okuyup ardından soruya geçerseniz soruyu okurken paragrafı unutabilirsiniz. Ayrıca paragrafı sizden ne istendiğini bilmeden okumuş olursunuz. Önce soruyu okuduğunuzdaysa örneğin sizden düşüncenin akışını bozan cümleyi istiyorsa bu doğrultuda okuma yapmış olur, vakit kaybetmezsiniz.
Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da soru kökündeki yargının olumlu ya da olumsuz oluşu (çıkarılabilir – çıkarılamaz gibi). Öncelikle size ne sorulduğunun iyi anlaşılması gerekir.

Parçayı sizden istenen doğrultusunda ilgiyle okuyun.

Paragraf sorularıyla ilgili olumsuz düşünce ve ön yargılardan uzaklaşıp parçayı devamında ne anlatıldığını merak ederek okuyun. Böylelikle soruya karşı dikkatiniz artar ve daha çabuk çözersiniz.

Uzun paragraf sorularından korkmayın!

Uzun paragraf soruları hem daha anlaşılır hem de cevabı içindedir. Kısa paragraf sorularında az ve öz bilgi verilirken uzun paragraf soruları daha çok açıklama barındırdığından daha anlaşılırdır. Bu mantıkla ilerlerseniz uzun sorularda korkmak yerine sevinerek cevabı içinde diyebilirsiniz.

Her cümlenin altını çizerek okuma yapmayın.

Paragrafı okurken her cümlenin altını çizerseniz asıl önemli olan kısım ya da kısımları kaçırabilirsiniz. Bu yüzden soruyu okuduktan sonra istenilen doğrultusunda sadece önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin.

Soruda parçaya göre der, size göre değil 😊

Kendi bilgi ve yorumlarınızı parçaya katmayın. Parçada verilen bilgi doğru gelmese de o parça için doğru kabul edin ve verilen etrafında düşünün. Kendi yorumunuzu katmak sizi çeldirici seçeneğe yönlendirir.

Tüm seçenekleri okumadan karar vermeyin.

Bazı sorularda doğru cevap ile çeldirici seçenek birbirine çok yakın olabilir. Bu gibi durumlarda çeldirici seçeneklerde önce verilirse hemen işaretleyip geçmeniz bir soru kaybetmenize neden olabilir. O nedenle tüm seçenekleri dikkatlice okuyup ondan sonra işaretleme yapın.

Çözümlü bir soru bankası edinin ve her gün en az 20 paragraf sorusu çözün.

Paragraf soruları bilgi gerektirmez, o nedenle de bol bol test çözerek soru tiplerine aşina olup rahatlıkla çözebilir hale gelirsiniz. O seviyeye gelene kadar da elbette yanlışlarınız çıkacaktır. Çözümlü soru bankaları da bu noktada işimize yarayacak. Yanlış cevapladığınız her soruda çözümünü dikkatlice inceleyin ve nedenini öğrenin. Böylelikle bir daha aynı soru tipiyle karşılaştığınızda hata yapma ihtimalinizi en aza indirirsiniz.

İyi çalışmalar ve başarılar dilerim.
İNCİ HOCA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir